Best Cinematography


FilmCinematographerYearWinner/Nominee
RomaAlfonso Cuarón2018Winner
Cold WarŁukasz Żal2018Nominee
The FavouriteRobbie Ryan2018Nominee
Never Look AwayCaleb Deschanel2018Nominee
A Star Is BornMatthew Libatique2018Nominee
Blade Runner 2049Roger Deakins2017Winner
Darkest HourBruno Delbonnel2017Nominee
DunkirkHoyte van Hoytema2017Nominee
MudboundRachel Morrison2017Nominee
The Shape of WaterDan Laustsen2017Nominee
La La LandLinus Sandgren2016Winner
ArrivalBradford Young2016Nominee
LionGreig Fraser2016Nominee
MoonlightJames Laxton2016Nominee
SilenceRodrigo Prieto2016Nominee
The RevenantEmmanuel Lubezki2015Winner
CarolEdward Lachman2015Nominee
The Hateful EightRobert Richardson2015Nominee
Mad Max: Fury RoadJohn Seale2015Nominee
SicarioRoger Deakins2015Nominee
Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Emmanuel Lubezki2014Winner
The Grand Budapest HotelRobert Yeoman2014Nominee
IdaŁukasz Żal and Ryszard Lenczewski2014Nominee
Mr. TurnerDick Pope2014Nominee
UnbrokenRoger Deakins2014Nominee
GravityEmmanuel Lubezki2013Winner
The GrandmasterPhilippe Le Sourd2013Nominee
Inside Llewyn DavisBruno Delbonnel2013Nominee
NebraskaPhedon Papamichael2013Nominee
PrisonersRoger Deakins2013Nominee
Life of PiClaudio Miranda2012Winner
Anna KareninaSeamus McGarvey2012Nominee
Django UnchainedRobert Richardson2012Nominee
LincolnJanusz Kamiński2012Nominee
SkyfallRoger Deakins2012Nominee
HugoRobert Richardson2011Winner
The ArtistGuillaume Schiffman2011Nominee
The Girl with the Dragon TattooJeff Cronenweth2011Nominee
The Tree of LifeEmmanuel Lubezki2011Nominee
War HorseJanusz Kamiński2011Nominee
InceptionWally Pfister2010Winner
Black SwanMatthew Libatique2010Nominee
The King's SpeechDanny Cohen2010Nominee
The Social NetworkJeff Cronenweth2010Nominee
True GritRoger Deakins2010Nominee
AvatarMauro Fiore2009Winner
Harry Potter and the Half-Blood PrinceBruno Delbonnel2009Nominee
The Hurt LockerBarry Ackroyd2009Nominee
Inglourious BasterdsRobert Richardson2009Nominee
The White RibbonChristian Berger2009Nominee
Slumdog MillionaireAnthony Dod Mantle2008Winner
ChangelingTom Stern2008Nominee
The Curious Case of Benjamin ButtonClaudio Miranda2008Nominee
The Dark KnightWally Pfister2008Nominee
The ReaderRoger Deakins and Chris Menges2008Nominee
There Will be BloodRobert Elswit2007Winner
The Assassination of Jesse JamesRoger Deakins2007Nominee
AtonementSeamus McGarvey2007Nominee
The Diving Bell and the ButterflyJanusz Kamiński2007Nominee
No Country for Old MenRoger Deakins2007Nominee
Pan’s LabyrinthGuillermo Navarro2006Winner
The Black DahliaVilmos Zsigmond2006Nominee
Children of MenEmmanuel Lubezki2006Nominee
The IllusionistDick Pope2006Nominee
The PrestigeWally Pfister2006Nominee
Memoirs of a GeishaDion Beebe2005Winner
Batman BeginsWally Pfister2005Nominee
Brokeback MountainRodrigo Prieto2005Nominee
Good Night and Good LuckRobert Elswit2005Nominee
The New WorldEmmanuel Lubezki2005Nominee
The AviatorRobert Richardson2004Winner
House of Flying DaggersZhao Xiaoding2004Nominee
The Passion of the ChristCaleb Deschanel2004Nominee
The Phantom of the OperaJohn Mathieson2004Nominee
A Very Long EngagementBruno Delbonnel2004Nominee
Master and CommanderRussell Boyd2003Winner
City of GodCésar Charlone2003Nominee
Cold MountainJohn Seale2003Nominee
Girl with a Pearl EarringEduardo Serra2003Nominee
SeabiscuitJohn Schwartzman2003Nominee
Road to PerditionConrad Hall (posthumously)2002Winner
ChicagoDion Beebe2002Nominee
Far From HeavenEdward Lachman2002Nominee
Gangs of New YorkMichael Ballhaus2002Nominee
The PianistPaweł Edelman2002Nominee
The Lord of the Rings: The Fellowship of the RingAndrew Lesnie2001Winner
AmélieBruno Delbonnel2001Nominee
Black Hawk DownSławomir Idziak2001Nominee
The Man Who Wasn’t ThereRoger Deakins2001Nominee
Moulin RougeDonald McAlpine2001Nominee
Crouching Tiger, Hidden DragonPeter Pau2000Winner
GladiatorJohn Mathieson2000Nominee
MalènaLajos Koltai2000Nominee
O Brother, Where Art ThouRoger Deakins2000Nominee
The PatriotCaleb Deschanel2000Nominee
American BeautyConrad L. Hall1999Winner
The End of the AffairRoger Pratt1999Nominee
The InsiderDante Spinotti1999Nominee
Sleepy HollowEmmanuel Lubezki1999Nominee
Snow Falling on CedarsRobert Richardson1999Nominee
Saving Private RyanJanusz Kamiński1998Winner
A Civil ActionConrad L. Hall1998Nominee
ElizabethRemi Adefarasin1998Nominee
Shakespeare in LoveRichard Greatrex1998Nominee
The Thin Red LineJohn Toll1998Nominee
TitanicRussell Carpenter1997Winner
AmistadJanusz Kamiński1997Nominee
KundunRoger Deakins1997Nominee
L.A. ConfidentialDante Spinotti1997Nominee
The Wings of the DoveEduardo Serra1997Nominee
The English PatientJohn Seale1996Winner
EvitaDarius Khondji1996Nominee
FargoRoger Deakins1996Nominee
Fly Away HomeCaleb Deschanel1996Nominee
Michael CollinsChris Menges1996Nominee
BraveheartJohn Toll1995Winner
Batman ForeverStephen Goldblatt1995Nominee
A Little PrincessEmmanuel Lubezki1995Nominee
Sense and SensibilityMichael Coulter1995Nominee
Shanghai TriadLü Yue1995Nominee
Legends of the FallJohn Toll1994Winner
Forrest GumpDon Burgess1994Nominee
The Shawshank RedemptionRoger Deakins1994Nominee
Three Colours: RedPiotr Sobociński1994Nominee
Wyatt EarpOwen Roizman1994Nominee
Schindler’s ListJanusz Kamiński1993Winner
Farewell My ConcubineGu Changwei1993Nominee
The FugitiveMichael Chapman1993Nominee
The PianoStuart Dryburgh1993Nominee
Searching for Bobby FischerConrad L. Hall1993Nominee
A River Runs Through ItPhilippe Rousselot1992Winner
HoffaStephen H. Burum1992Nominee
Howards EndTony Pierce-Roberts1992Nominee
The LoverRobert Fraisse1992Nominee
UnforgivenJack N. Green1992Nominee
JFKRobert Richardson1991Winner
BugsyAllen Daviau1991Nominee
The Prince of TidesStephen Goldblatt1991Nominee
Terminator 2: Judgement DayAdam Greenberg1991Nominee
Thelma & LouiseAdrian Biddle1991Nominee
Dances with WolvesDean Semler1990Winner
AvalonAllen Daviau1990Nominee
Dick TracyVittorio Storaro1990Nominee
The Godfather: Part IIIGordon Willis1990Nominee
Henry & JunePhilippe Rousselot1990Nominee
GloryFreddie Francis1989Winner
The AbyssMikael Salomon1989Nominee
BlazeHaskell Wexler1989Nominee
Born on the Fourth of JulyRobert Richardson1989Nominee
The Fabulous Baker BoysMichael Ballhaus1989Nominee
Mississippi BurningPeter Biziou1988Winner
Rain ManJohn Seale1988Nominee
Tequila SunriseConrad Hall1988Nominee
The Unbearable Lightness of BeingSven Nykvist1988Nominee
Who Framed Roger RabbitDean Cundey1988Nominee
The Last EmperorVittorio Storaro1987Winner
Broadcast NewsMichael Ballhaus1987Nominee
Empire of the SunAllen Daviau1987Nominee
Hope and GloryPhilippe Rousselot1987Nominee
MatewanHaskell Wexler1987Nominee
The MissionChris Menges1986Winner
Peggy Sue Got MarriedJordan Cronenweth1986Nominee
PlatoonRobert Richardson1986Nominee
A Room with a ViewTony Pierce-Roberts1986Nominee
Star Trek IV: The Voyage HomeDon Peterman1986Nominee
Out Of AfricaDavid Watkin1985Winner
The Color PurpleAllen Daviau1985Nominee
Murphy's RomanceWilliam A. Fraker1985Nominee
RanTakao Saito, Masaharu Ueda, and Asakazu Nakai1985Nominee
WitnessJohn Seale1985Nominee
The Killing FieldsChris Menges1984Winner
AmadeusMiroslav Ondříček1984Nominee
The NaturalCaleb Deschanel1984Nominee
A Passage to IndiaErnest Day1984Nominee
The RiverVilmos Zsigmond1984Nominee
Fanny and AlexanderSven Nykvist1983Winner
FlashdanceDon Peterman1983Nominee
The Right StuffCaleb Deschanel1983Nominee
WarGamesWilliam A. Fraker1983Nominee
ZeligGordon Willis1983Nominee
GandhiBilly Williams and Ronnie Taylor1982Winner
Das BootJost Vacano1982Nominee
E.T. the Extra-TerrestrialAllen Daviau1982Nominee
Sophie's ChoiceNéstor Almendros1982Nominee
TootsieOwen Roizman1982Nominee
RedsVittorio Storaro1981Winner
ExcaliburAlex Thomson1981Nominee
On Golden PondBilly Williams1981Nominee
RagtimeMiroslav Ondříček1981Nominee
Raiders of the Lost ArkDouglas Slocombe1981Nominee
TessGeoffrey Unsworth (posthumously) and Ghislain Cloquet1980Winner
The Blue LagoonNéstor Almendros1980Nominee
Coal Miner's DaughterRalf D. Bode1980Nominee
The FormulaJames Crabe1980Nominee
Raging BullMichael Chapman1980Nominee
Apocalypse NowVittorio Storaro1979Winner
1941William A. Fraker1979Nominee
All That JazzGiuseppe Rotunno1979Nominee
The Black HoleFrank V. Phillips1979Nominee
Kramer vs. KramerNéstor Almendros1979Nominee
Days of HeavenNéstor Almendros1978Winner
The Deer HunterVilmos Zsigmond1978Nominee
Heaven Can WaitWilliam A. Fraker1978Nominee
Same Time, Next YearRobert Surtees1978Nominee
The WizOswald Morris1978Nominee
Close Encounters of the Third KindVilmos Zsigmond1977Winner
Islands in the StreamFred J. Koenekamp1977Nominee
JuliaDouglas Slocombe1977Nominee
Looking for Mr. GoodbarWilliam A. Fraker1977Nominee
The Turning PointRobert Surtees1977Nominee
Bound for GloryHaskell Wexler1976Winner
King KongRichard H. Kline1976Nominee
Logan's RunErnest Laszlo1976Nominee
NetworkOwen Roizman1976Nominee
A Star Is BornRobert Surtees1976Nominee
Barry LyndonJohn Alcott1975Winner
The Day of the LocustConrad Hall1975Nominee
Funny LadyJames Wong Howe1975Nominee
The HindenburgRobert Surtees1975Nominee
One Flew Over the Cuckoo's NestHaskell Wexler and Bill Butler1975Nominee
The Towering InfernoFred J. Koenekamp and Joseph Biroc1974Winner
ChinatownJohn A. Alonzo1974Nominee
EarthquakePhilip H. Lathrop1974Nominee
LennyBruce Surtees1974Nominee
Murder on the Orient ExpressGeoffrey Unsworth1974Nominee
Cries and WhispersSven Nykvist1973Winner
The ExorcistOwen Roizman1973Nominee
Jonathan Livingston SeagullJack Couffer1973Nominee
The StingRobert Surtees1973Nominee
The Way We WereHarry Stradling Jr.1973Nominee
CabaretGeoffrey Unsworth1972Winner
1776Harry Stradling Jr.1972Nominee
Butterflies Are FreeCharles Lang1972Nominee
The Poseidon AdventureHarold E. Stine1972Nominee
Travels with My AuntDouglas Slocombe1972Nominee
Fiddler on the RoofOswald Morris1971Winner
The French ConnectionOwen Roizman1971Nominee
The Last Picture ShowRobert Surtees1971Nominee
Nicholas and AlexandraFreddie Young1971Nominee
Summer of '42Robert Surtees1971Nominee
Ryan's DaughterFreddie Young1970Winner
AirportErnest Laszlo1970Nominee
PattonFred J. Koenekamp1970Nominee
Tora! Tora! Tora!Osami Furuya, Sinsaku Himeda, Masamichi Satoh and Charles F. Wheeler1970Nominee
Women in LoveBilly Williams1970Nominee
Butch Cassidy and the Sundance KidConrad Hall1969Winner
Anne of the Thousand DaysArthur Ibbetson1969Nominee
Bob & Carol & Ted & AliceCharles Lang1969Nominee
Hello, Dolly!Harry Stradling (posthumously)1969Nominee
MaroonedDaniel L. Fapp1969Nominee
Romeo and JulietPasqualino De Santis1968Winner
Funny GirlHarry Stradling1968Nominee
Ice Station ZebraDaniel L. Fapp1968Nominee
Oliver!Oswald Morris1968Nominee
Star!Ernest Laszlo1968Nominee
Bonnie and ClydeBurnett Guffey1967Winner
CamelotRichard H. Kline1967Nominee
Doctor DolittleRobert Surtees1967Nominee
The GraduateRobert Surtees1967Nominee
In Cold BloodConrad Hall1967Nominee
Who's Afraid of Virginia Woolf?Haskell Wexler1966Winner (B & W)
The Fortune CookieJoseph LaShelle1966Nominee (B & W)
Georgy GirlKenneth Higgins1966Nominee (B & W)
Is Paris Burning?Marcel Grignon1966Nominee (B & W)
SecondsJames Wong Howe1966Nominee (B & W)
A Man for All SeasonsTed Moore1966Winner (Color)
Fantastic VoyageErnest Laszlo1966Nominee (Color)
HawaiiRussell Harlan1966Nominee (Color)
The ProfessionalsConrad Hall1966Nominee (Color)
The Sand PebblesJoseph MacDonald1966Nominee (Color)
Ship of FoolsErnest Laszlo1965Winner (B & W)
In Harm's WayLoyal Griggs1965Nominee (B & W)
King RatBurnett Guffey1965Nominee (B & W)
MorituriConrad Hall1965Nominee (B & W)
A Patch of BlueRobert Burks1965Nominee (B & W)
Doctor ZhivagoFreddie Young1965Winner (Color)
The Agony and the EcstasyLeon Shamroy1965Nominee (Color)
The Great RaceRussell Harlan1965Nominee (Color)
The Greatest Story Ever ToldWilliam C. Mellor and Loyal Griggs1965Nominee (Color)
The Sound of MusicTed D. McCord1965Nominee (Color)
Zorba the GreekWalter Lassally1964Winner (B & W)
The Americanization of EmilyPhilip H. Lathrop1964Nominee (B & W)
Fate Is the HunterMilton Krasner1964Nominee (B & W)
Hush...Hush, Sweet CharlotteJoseph Biroc1964Nominee (B & W)
The Night of the IguanaGabriel Figueroa1964Nominee (B & W)
My Fair LadyHarry Stradling1964Winner (Color)
BecketGeoffrey Unsworth1964Nominee (Color)
Cheyenne AutumnWilliam H. Clothier1964Nominee (Color)
Mary PoppinsEdward Colman1964Nominee (Color)
The Unsinkable Molly BrownDaniel L. Fapp1964Nominee (Color)
HudJames Wong Howe1963Winner (B & W)
The BalconyGeorge J. Folsey1963Nominee (B & W)
The CaretakersLucien Ballard1963Nominee (B & W)
Lilies of the FieldErnest Haller1963Nominee (B & W)
Love with the Proper StrangerMilton Krasner1963Nominee (B & W)
CleopatraLeon Shamroy1963Winner (Color)
The CardinalLeon Shamroy1963Nominee (Color)
How the West Was WonWilliam Daniels, Milton Krasner, Charles Lang and Joseph LaShelle1963Nominee (Color)
Irma la DouceJoseph LaShelle1963Nominee (Color)
It's a Mad, Mad, Mad, Mad WorldErnest Laszlo1963Nominee (Color)
The Longest DayJean Bourgoin and Walter Wottitz1962Winner (B & W)
Birdman of AlcatrazBurnett Guffey1962Nominee (B & W)
To Kill a MockingbirdRussell Harlan1962Nominee (B & W)
Two for the SeesawTed D. McCord1962Nominee (B & W)
What Ever Happened to Baby Jane?Ernest Haller1962Nominee (B & W)
Lawrence of ArabiaFreddie Young1962Winner (Color)
GypsyHarry Stradling1962Nominee (Color)
Hatari!Russell Harlan1962Nominee (Color)
Mutiny on the BountyRobert Surtees1962Nominee (Color)
The Wonderful World of the Brothers GrimmPaul C. Vogel1962Nominee (Color)
The HustlerEugen Schüfftan1961Winner (B & W)
The Absent-Minded ProfessorEdward Colman1961Nominee (B & W)
The Children's HourFranz Planer1961Nominee (B & W)
Judgment at NurembergErnest Laszlo1961Nominee (B & W)
One, Two, ThreeDaniel L. Fapp1961Nominee (B & W)
West Side StoryDaniel L. Fapp1961Winner (Color)
FannyJack Cardiff1961Nominee (Color)
Flower Drum SongRussell Metty1961Nominee (Color)
A Majority of OneHarry Stradling1961Nominee (Color)
One-Eyed JacksCharles Lang1961Nominee (Color)
Sons and LoversFreddie Francis1960Winner (B & W)
The ApartmentJoseph LaShelle1960Nominee (B & W)
The Facts of LifeCharles Lang1960Nominee (B & W)
Inherit the WindErnest Laszlo1960Nominee (B & W)
PsychoJohn L. Russell1960Nominee (B & W)
SpartacusRussell Metty1960Winner (Color)
The AlamoWilliam H. Clothier1960Nominee (Color)
BUtterfield 8Joseph Ruttenberg and Charles Harten1960Nominee (Color)
ExodusSam Leavitt1960Nominee (Color)
PepeJoseph MacDonald1960Nominee (Color)
The Diary of Anne FrankWilliam C. Mellor1959Winner (B & W)
Anatomy of a MurderSam Leavitt1959Nominee (B & W)
CareerJoseph LaShelle1959Nominee (B & W)
Some Like It HotCharles Lang1959Nominee (B & W)
The Young PhiladelphiansHarry Stradling1959Nominee (B & W)
Ben HurRobert Surtees1959Winner (Color)
The Big FishermanLee Garmes1959Nominee (Color)
The Five PenniesDaniel L. Fapp1959Nominee (Color)
The Nun's StoryFranz Planer1959Nominee (Color)
Porgy and BessLeon Shamroy1959Nominee (Color)
The Defiant OnesSam Leavitt1958Winner (B & W)
Desire Under the ElmsDaniel L. Fapp1958Nominee (B & W)
I Want to Live!Lionel Lindon1958Nominee (B & W)
Separate TablesCharles Lang1958Nominee (B & W)
The Young LionsJoseph MacDonald1958Nominee (B & W)
GigiJoseph Ruttenberg1958Winner (Color)
Auntie MameHarry Stradling1958Nominee (Color)
Cat on a Hot Tin RoofWilliam Daniels1958Nominee (Color)
The Old Man and the SeaJames Wong Howe1958Nominee (Color)
South PacificLeon Shamroy1958Nominee (Color)
The Bridge on the River KwaiJack Hildyard1957Winner
An Affair to RememberMilton Krasner1957Nominee
Funny FaceRay June1957Nominee
Peyton PlaceWilliam C. Mellor1957Nominee
SayonaraEllsworth Fredericks1957Nominee
Somebody Up There Likes MeJoseph Ruttenberg1956Winner (B & W)
Baby DollBoris Kaufman1956Nominee (B & W)
The Bad SeedHarold Rosson1956Nominee (B & W)
The Harder They FallBurnett Guffey1956Nominee (B & W)
Stagecoach to FuryWalter Strenge1956Nominee (B & W)
Around the World in 80 DaysLionel Lindon1956Winner (Color)
The Eddy Duchin StoryHarry Stradling1956Nominee (Color)
The King and ILeon Shamroy1956Nominee (Color)
The Ten CommandmentsLoyal Griggs1956Nominee (Color)
War and PeaceJack Cardiff1956Nominee (Color)
The Rose TattooJames Wong Howe1955Winner (B & W)
Blackboard JungleRussell Harlan1955Nominee (B & W)
I'll Cry TomorrowArthur Arling1955Nominee (B & W)
MartyJoseph LaShelle1955Nominee (B & W)
Queen BeeCharles Lang1955Nominee (B & W)
To Catch a ThiefRobert Burks1955Winner (Color)
Guys and DollsHarry Stradling1955Nominee (Color)
Love Is a Many-Splendored ThingLeon Shamroy1955Nominee (Color)
A Man Called PeterHarold Lipstein1955Nominee (Color)
Oklahoma!Robert Surtees1955Nominee (Color)
On the WaterfrontBoris Kaufman1954Winner (B & W)
The Country GirlJohn F. Warren1954Nominee (B & W)
Executive SuiteGeorge J. Folsey1954Nominee (B & W)
Rogue CopJohn F. Seitz1954Nominee (B & W)
SabrinaCharles Lang1954Nominee (B & W)
Three Coins in the FountainMilton Krasner1954Winner (Color)
The EgyptianLeon Shamroy1954Nominee (Color)
Rear WindowRobert Burks1954Nominee (Color)
Seven Brides for Seven BrothersGeorge J. Folsey1954Nominee (Color)
The Silver ChaliceWilliam V. Skall1954Nominee (Color)
From Here to EternityBurnett Guffey1953Winner (B & W)
The Four PosterHal Mohr1953Nominee (B & W)
Julius CaesarJoseph Ruttenberg1953Nominee (B & W)
Martin LutherJoseph C. Brun1953Nominee (B & W)
Roman HolidayFranz Planer and Henri Alekan1953Nominee (B & W)
ShaneLoyal Griggs1953Winner (Color)
All the Brothers Were ValiantGeorge J. Folsey1953Nominee (Color)
Beneath the 12-Mile ReefEdward Cronjager1953Nominee (Color)
LiliRobert H. Planck1953Nominee (Color)
The RobeLeon Shamroy1953Nominee (Color)
The Bad and the BeautifulRobert Surtees1952Winner (B & W)
The Big SkyRussell Harlan1952Nominee (B & W)
My Cousin RachelJoseph LaShelle1952Nominee (B & W)
NavajoVirgil Miller1952Nominee (B & W)
Sudden FearCharles Lang1952Nominee (B & W)
The Quiet ManWinton C. Hoch and Archie Stout1952Winner (Color)
Hans Christian AndersenHarry Stradling1952Nominee (Color)
IvanhoeFreddie Young1952Nominee (Color)
Million Dollar MermaidGeorge J. Folsey1952Nominee (Color)
The Snows of KilimanjaroLeon Shamroy1952Nominee (Color)
A Place in the SunWilliam C. Mellor1951Winner (B & W)
Death of a SalesmanFranz Planer1951Nominee (B & W)
The FrogmenNorbert Brodine1951Nominee (B & W)
Strangers on a TrainRobert Burks1951Nominee (B & W)
A Streetcar Named DesireHarry Stradling1951Nominee (B & W)
An American in ParisAlfred Gilks and John Alton1951Winner (Color)
David and BathshebaLeon Shamroy1951Nominee (Color)
Quo VadisRobert Surtees and William V. Skall1951Nominee (Color)
Show BoatCharles Rosher1951Nominee (Color)
When Worlds CollideJohn F. Seitz and W. Howard Greene1951Nominee (Color)
The Third ManRobert Krasker1950Winner (B & W)
All About EveMilton Krasner1950Nominee (B & W)
The Asphalt JungleHarold Rosson1950Nominee (B & W)
The FuriesVictor Milner1950Nominee (B & W)
Sunset BoulevardJohn F. Seitz1950Nominee (B & W)
King Solomon's MinesRobert Surtees1950Winner (Color)
Annie Get Your GunCharles Rosher1950Nominee (Color)
Broken ArrowErnest Palmer1950Nominee (Color)
The Flame and the ArrowErnest Haller1950Nominee (Color)
Samson and DelilahGeorge Barnes1950Nominee (Color)
BattlegroundPaul C. Vogel1949Winner (B & W)
ChampionFranz Planer1949Nominee (B & W)
Come to the StableJoseph LaShelle1949Nominee (B & W)
The HeiressLeo Tover1949Nominee (B & W)
Prince of FoxesLeon Shamroy1949Nominee (B & W)
She Wore a Yellow RibbonWinton C. Hoch1949Winner (Color)
The Barkleys of BroadwayHarry Stradling1949Nominee (Color)
Jolson Sings AgainWilliam E. Snyder1949Nominee (Color)
Little WomenRobert H. Planck and Charles Schoenbaum1949Nominee (Color)
SandCharles G. Clarke1949Nominee (Color)
The Naked CityWilliam Daniels1948Winner (B & W)
A Foreign AffairCharles Lang1948Nominee (B & W)
I Remember MamaNicholas Musuraca1948Nominee (B & W)
Johnny BelindaTed D. McCord1948Nominee (B & W)
Portrait of JennieJoseph August (posthumously)1948Nominee (B & W)
Joan of ArcJoseph Valentine, William V. Skall and Winton C. Hoch1948Winner (Color)
Green Grass of WyomingCharles G. Clarke1948Nominee (Color)
The Loves of CarmenWilliam E. Snyder1948Nominee (Color)
The Three MusketeersRobert H. Planck1948Nominee (Color)
Great ExpectationsGuy Green1947Winner (B & W)
Green Dolphin StreetGeorge J. Folsey1947Nominee (B & W)
The Ghost and Mrs. MuirCharles Lang1947Nominee (B & W)
Black NarcissusJack Cardiff1947Winner (Color)
Life with FatherJ. Peverell Marley and William V. Skall1947Nominee (Color)
Mother Wore TightsHarry Jackson1947Nominee (Color)
Anna and the King of SiamArthur C. Miller1946Winner (B & W)
The Green YearsGeorge J. Folsey1946Nominee (B & W)
The YearlingCharles Rosher, Leonard Smith and Arthur Arling1946Winner (Color)
The Jolson StoryJoseph Walker1946Nominee (Color)
The Picture of Dorian GrayHarry Stradling1945Winner (B & W)
The Keys of the KingdomArthur C. Miller1945Nominee (B & W)
The Lost WeekendJohn F. Seitz1945Nominee (B & W)
Mildred PierceErnest Haller1945Nominee (B & W)
SpellboundGeorge Barnes1945Nominee (B & W)
Leave Her to HeavenLeon Shamroy1945Winner (Color)
Anchors AweighRobert H. Planck and Charles P. Boyle1945Nominee (Color)
National VelvetLeonard Smith1945Nominee (Color)
A Song to RememberTony Gaudio and Allen M. Davey1945Nominee (Color)
The Spanish MainGeorge Barnes1945Nominee (Color)
LauraJoseph LaShelle1944Winner (B & W)
Double IndemnityJohn F. Seitz1944Nominee (B & W)
Dragon SeedSidney Wagner1944Nominee (B & W)
GaslightJoseph Ruttenberg1944Nominee (B & W)
Going My WayLionel Lindon1944Nominee (B & W)
LifeboatGlen MacWilliams1944Nominee (B & W)
Since You Went AwayStanley Cortez and Lee Garmes1944Nominee (B & W)
Thirty Seconds Over TokyoRobert Surtees and Harold Rosson1944Nominee (B & W)
The UninvitedCharles Lang1944Nominee (B & W)
The White Cliffs of DoverGeorge J. Folsey1944Nominee (B & W)
WilsonLeon Shamroy1944Winner (Color)
Cover GirlRudolph Maté and Allen M. Davey1944Nominee (Color)
Home in IndianaEdward Cronjager1944Nominee (Color)
KismetCharles Rosher1944Nominee (Color)
Lady in the DarkRay Rennahan1944Nominee (Color)
Meet Me in St. LouisGeorge J. Folsey1944Nominee (Color)
The Song of BernadetteArthur C. Miller1943Winner (B & W)
Air ForceJames Wong Howe, Elmer Dyer and Charles A. Marshall1943Nominee (B & W)
CasablancaArthur Edeson1943Nominee (B & W)
Corvette K-225Tony Gaudio1943Nominee (B & W)
Five Graves to CairoJohn F. Seitz1943Nominee (B & W)
The Human ComedyHarry Stradling1943Nominee (B & W)
Madame CurieJoseph Ruttenberg1943Nominee (B & W)
The North StarJames Wong Howe1943Nominee (B & W)
SaharaRudolph Maté1943Nominee (B & W)
So Proudly We Hail!Charles Lang1943Nominee (B & W)
Phantom of the OperaHal Mohr and W. Howard Greene1943Winner (Color)
For Whom the Bell TollsRay Rennahan1943Nominee (Color)
Heaven Can WaitEdward Cronjager1943Nominee (Color)
Hello, Frisco, HelloCharles G. Clarke and Allen M. Davey1943Nominee (Color)
Lassie Come HomeLeonard Smith1943Nominee (Color)
Thousands CheerGeorge J. Folsey1943Nominee (Color)
Mrs. MiniverJoseph Ruttenberg1942Winner (B & W)
Kings RowJames Wong Howe1942Nominee (B & W)
The Magnificent AmbersonsStanley Cortez1942Nominee (B & W)
MoontideCharles G. Clarke1942Nominee (B & W)
The Pied PiperEdward Cronjager1942Nominee (B & W)
The Pride of the YankeesRudolph Maté1942Nominee (B & W)
Take a Letter, DarlingJohn J. Mescall1942Nominee (B & W)
The Talk of the TownTed Tetzlaff1942Nominee (B & W)
Ten Gentlemen from West PointLeon Shamroy1942Nominee (B & W)
This Above AllArthur C. Miller1942Nominee (B & W)
The Black SwanLeon Shamroy1942Winner (Color)
Arabian NightsMilton Krasner, William V. Skall and W. Howard Greene1942Nominee (Color)
Captains of the CloudsSol Polito1942Nominee (Color)
Jungle BookW. Howard Greene1942Nominee (Color)
Reap the Wild WindVictor Milner and William V. Skall1942Nominee (Color)
To the Shores of TripoliEdward Cronjager and William V. Skall1942Nominee (Color)
How Green Was My ValleyArthur C. Miller1941Winner (B & W)
The Chocolate SoldierKarl Freund1941Nominee (B & W)
Citizen KaneGregg Toland1941Nominee (B & W)
Dr. Jekyll and Mr. HydeJoseph Ruttenberg1941Nominee (B & W)
Here Comes Mr. JordanJoseph Walker1941Nominee (B & W)
Hold Back the DawnLeo Tover1941Nominee (B & W)
Sergeant YorkSol Polito1941Nominee (B & W)
Sun Valley SerenadeEdward Cronjager1941Nominee (B & W)
SundownCharles Lang1941Nominee (B & W)
That Hamilton WomanRudolph Maté1941Nominee (B & W)
Blood and SandErnest Palmer and Ray Rennahan1941Winner (Color)
Aloma of the South SeasWilfred M. Cline, Karl Struss and William E. Snyder1941Nominee (Color)
Billy the KidWilliam V. Skall and Leonard Smith1941Nominee (Color)
Blossoms in the DustKarl Freund and W. Howard Greene1941Nominee (Color)
Dive BomberBert Glennon1941Nominee (Color)
Louisiana PurchaseHarry Hallenberger and Ray Rennahan1941Nominee (Color)
RebeccaGeorge Barnes1940Winner (B & W)
Abe Lincoln in IllinoisJames Wong Howe1940Nominee (B & W)
All This, and Heaven TooErnest Haller1940Nominee (B & W)
Arise, My LoveCharles Lang1940Nominee (B & W)
Boom TownHarold Rosson1940Nominee (B & W)
Foreign CorrespondentRudolph Maté1940Nominee (B & W)
The LetterTony Gaudio1940Nominee (B & W)
The Long Voyage HomeGregg Toland1940Nominee (B & W)
Spring ParadeJoseph Valentine1940Nominee (B & W)
Waterloo BridgeJoseph Ruttenberg1940Nominee (B & W)
The Thief of BagdadGeorges Périnal1940Winner (Color)
Bitter SweetOliver T. Marsh and Allen M. Davey1940Nominee (Color)
The Blue BirdArthur C. Miller and Ray Rennahan1940Nominee (Color)
Down Argentine WayLeon Shamroy and Ray Rennahan1940Nominee (Color)
North West Mounted PoliceVictor Milner and W. Howard Greene1940Nominee (Color)
Northwest PassageSidney Wagner and William V. Skall1940Nominee (Color)
Wuthering HeightsGregg Toland1939Winner (B & W)
StagecoachBert Glennon1939Nominee (B & W)
Gone With the WindErnest Haller and Ray Rennahan1939Winner (Color)
The Private Lives of Elizabeth and EssexSol Polito and W. Howard Greene1939Nominee (Color)
The Great WaltzJoseph Ruttenberg1938Winner (B & W)
AlgiersJames Wong Howe1938Nominee (B & W)
Army GirlErnest Miller and Harry J. Wild1938Nominee (B & W)
The BuccaneerVictor Milner1938Nominee (B & W)
JezebelErnest Haller1938Nominee (B & W)
Mad About MusicJoseph Valentine1938Nominee (B & W)
Merrily We LiveNorbert Brodine1938Nominee (B & W)
SuezJ. Peverell Marley1938Nominee (B & W)
Vivacious LadyRobert De Grasse1938Nominee (B & W)
You Can't Take It with YouJoseph Walker1938Nominee (B & W)
The Young in HeartLeon Shamroy1938Nominee (B & W)
SweetheartsOliver T. Marsh and Allen Davey1938Color (Special Achievement)
The Good EarthKarl Freund1937Winner (B & W)
Dead EndGregg Toland1937Nominee (B & W)
Wings over HonoluluJoseph Valentine1937Nominee (B & W)
A Star Is BornW. Howard Greene1937Color (Special Achievement)
Anthony AdverseTony Gaudio1936Winner (B & W)
The General Died at DawnVictor Milner1936Nominee (B & W)
The Gorgeous HussyGeorge J. Folsey1936Nominee (B & W)
The Garden of AllahW. Howard Greene and Harold Rosson1936Color (Special Achievement)
A Midsummer Night's DreamHal Mohr1935Winner
Barbary CoastRay June1935Nominee
The CrusadesVictor Milner1935Nominee
Les MisérablesGregg Toland1935Nominee
CleopatraVictor Milner1934Winner
The Affairs of CelliniCharles Rosher1934Nominee
Operator 13George J. Folsey1934Nominee
A Farewell to ArmsCharles Lang1932/33Winner
Reunion in ViennaGeorge J. Folsey1932/33Nominee
The Sign of the CrossKarl Struss1932/33Nominee
Shanghai ExpressLee Garmes1931/32Winner
ArrowsmithRay June1931/32Nominee
Dr. Jekyll and Mr. HydeKarl Struss1931/32Nominee
Tabu: A Story of the South SeasFloyd Crosby1930/31Winner
CimarronEdward Cronjager1930/31Nominee
MoroccoLee Garmes1930/31Nominee
The Right to LoveCharles Lang1930/31Nominee
SvengaliBarney McGill1930/31Nominee
With Byrd at the South PoleJoseph T. Rucker and Willard Van der Veer1929/30Winner
All Quiet on the Western FrontArthur Edeson1929/30Nominee
Anna ChristieWilliam H. Daniels1929/30Nominee
Hell's AngelsTony Gaudio and Harry Perry1929/30Nominee
The Love ParadeVictor Milner1929/30Nominee
White Shadows in the South SeasClyde De Vinna1928/29Winner
The Divine LadyJohn F. Seitz1928/29Nominee
4 DevilsErnest Palmer1928/29Nominee
In Old ArizonaArthur Edeson1928/29Nominee
Our Dancing DaughtersGeorge Barnes1928/29Nominee
Street AngelErnest Palmer1928/29Nominee
Sunrise: A Song of Two HumansCharles Rosher
Karl Struss
1927/28Winner
The Devil DancerGeorge Barnes1927/28Nominee
The Magic FlameGeorge Barnes1927/28Nominee
Sadie ThompsonGeorge Barnes1927/28Nominee
© Copyright Evan E. Richards